Narzędzia osobiste
Jesteś w: Start Dla wszystkich Studium III 2009
Zaloguj


Zapomniałeś hasła?
 

Studium

W dniach od 3 do 6 marca w Instytucie Badawczym Leśnictwa odbył się 3 zjazd Studium Podyplomowego Genetyki i Selekcji Drzew Leśnych. Kierownikiem studium jest prof. Janusz Sabor z Katedry Nasiennictwa, Szkółkarstwa i Selekcji Drzew Leśnych, Wydziału Leśnego, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Zjazd został zorganizowany przez Katedrę Nasiennictwa, Szkółkarstwa i Selekcji Drzew Leśnych, Wydziału Leśnego, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Współorganizatorem zjazdu w IBL był Zakład Genetyki i Fizjologii Drzew Leśnych. W zajęciach uczestniczyło 33 słuchaczy, którzy rekrutują się zarówno spośród pracowników uczelni jak i leśników pracujących w terenie. Wykłady prowadzone przez pracowników IBL i zaproszonych gości dotyczyły głównie zagadnień hodowli selekcyjnej drzew leśnych.

Tematem wiodącym w pierwszym dniu były zagadnienia związane z realizacją „Programu zachowania leśnych zasobów genowych i hodowli selekcyjnej drzew leśnych w Polsce na lata 1991 – 2010”. Interesujące wykłady wygłosili między innymi prof. dr hab. A. Klocek, prof. dr hab. Stefan Tarasiuk z SGGW oraz mgr inż. W. Fonder z DGLP.

Drugi dzień poświęcony był krajowym i unijnym uregulowaniom związanym z funkcjonowaniem leśnej bazy nasiennej w Polsce. Zajęcia te prowadzili pracownicy Biura Nasiennictwa Leśnego.

W trzecim dniu zjazdu wyniki swoich badań zaprezentował Zakład Genetyki i Fizjologii Drzew Leśnych IBL. Zakres prezentacji Zakładu był bardzo szeroki. W dwunastu wystąpieniach przedstawiono wyniki wieloletnich badań dotyczących: zmienności cech hodowlanych podstawowych gatunków drzew leśnych, ocenę zmienności genetycznej w oparciu o markery molekularne (DNA i izoenzymy) monitoringu kwitnienia i obradzania oraz jakości nasion, rozmnażania drzew leśnych w kulturach tkankowych oraz zagadnień związanych z produkcją drewna w krótkich i średnich cyklach (przemysł celulozowy, odnawialne źródła energii).

Zjazd w Sękocinie zakończył się 6 marca, ćwiczeniami praktycznymi i w laboratoriach: DNA, izoenzymów oraz stacji oceny nasion. Zaprezentowana na studium problematyka wzbudziła duże zainteresowanie u słuchaczy i wywołała wiele dyskusji. Szczególne wiele pytań budziły kwestie sposobów wykorzystania i wdrażania wyników badań hodowlanych oraz możliwości zastosowania dotychczasowych wyników badań molekularnych w praktyce leśnej. 

Wybrane fotografie ze 3 zjazdu w Sękocinie można obejrzeć w mini galerii


Opracowali: Jan Matras, Jan Kowalczyk i Kinga Skrzyszewska





tytuł